از امروز حبوبات را بیشتر تحویل بگیرید

 

انواع حبوبات بدلیل دارا بودن ویتامینها و پروتئینها و املاح، دارای جایگاه ویژه ای در رژیمهای غذایی می باشند.حبوبات در هنگام پخت آب زیادی را جذب می کنند که این فرآیند باعث کاهش کالری آنها می شود.

این کاهش کالری یکی از ویژه های منحصر بفرد حبوبات پخته شده می باشد.


در این مقاله به اختصار در مورد ارزش غذایی و ویژگی های این مواد غذایی بصورت جداگانه می پردازیم:

عدس

یکی از پر طرفدارترین حبوباتعدس  است که منبع غنی پروتئین گیاهی به شمار می‌رود. عدس دیرهضم می شود و سیری طولانی‌مدتی ایجاد می‌کند بنابراین می‌تواند عضو اصلی در رژیم‌های لاغری باشد. همچنین عدس فیبر بالایی دارد به همین دلیل می‌تواند در درمان و رفع یبوست هم سودمند باشد. علاوه بر این؛ منبع غنی آهن گیاهی هم هست که اگر با لیموترشمصرف شود می تواند به جذب بیشتر آهن نیز منجر شود.میزان کالری 100 گرم عدس خام در حدود 355 کیلو کالری می باشد که در برابر 100 گرم عدس پخته شده که دارای 116 کیلو کالری انرژی می باشد، چیزی در حدود سه برابر می باشد.

نخود

یکی از پرخاصیت‌ترین حبوبات، نخود است که به عنوان بمب انرژی در بین حبوبات شناخته می‌شود. نخود منبع غنی بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری بدن است. علاوه بر آن، فیبر بسیار بالایی دارد و می‌تواند باعث کاهش کلسترول بد و چربی‌های مضر بدن شود و همچنین یبوست را هم برطرف کند. نخود به عنوان نفاخ‌ترین عضو خانواده حبوبات شناخته می‌شود. خیساندن نخود و خالی کردن آب آن و همچنین کندن پوست نخود پخته باعث می‌شود خاصیت نفخ‌کنندگی آن به‌شدت کاهش یابد. در هر 100 گرم نخود خام 360 کیلو کالری و در هر 100 گرم نخود پخته 160 کیلو کالری انرزی نهفته است.

لپه

یکی دیگر از پر استفاده ترین حبوبات لپه است که سریع پخته می‌شود. لپه پتاسیم بالا و سدیم بسیار کمی دارد، از این رو لپه منبع غنی فیبر هم هست و به همین دلیل برای پیشگیری از یبوست، کاهش کلسترول خون، تنظیم قندخون و کاهش بیماری‌های قلبی توصیه می‌شود. لپه هم مانند سایر حبوبات نفاخ است اما چون پوست آن گرفته می‌شود به مراتب نفخش کمتر از سایر حبوبات است و خیلی نیاز به خیس کردن از قبل ندارد. در هر 100 گرم لپه خام 360 کیلوکالری و در هر 100 گرم لپه پخته 120 کیلوکالری انرژی نهفته است.

لوبیا چیتی

لوبیا چیتی از محبوب‌ترین حبوبات است که فاقد کلسترول بوده و قند موجود در آن در مقایسه با انواع لوبیا خیلی کمتر است. لوبیا چیتی به دلیل داشتن پروتئین فراوان، منبع غذایی مفیدی برای تامین پروتئین روزانه و پیشگیری از ابتلا به اختلالات کلیوی و پوکی استخوان به شمار می‌رود.میزان پروتئین موجود در این لوبیا از انواع دیگر آن بیشتر است.در هر 100 گرم لوبیا چیتی خام 365 کیلو کالری و در هر 100 گرم پخته آن 127 کیلو کالری انرژی نهفته است.

لوبیا قرمز

یکی دیگر از اعضای خانواده حبوبات، لوبیا قرمز است که حاوی سدیم پایین و پتاسیم بالاست و می‌تواند برای افراد مبتلا به پرفشاری خون مفید باشد. همچنین به دلیل آنکه قند موجود در آن به آرامی وارد جریان خون می‌شود برای بیماران دیابتی نیز بسیار مفید می باشد. لوبیا قرمز منبع غنی فیبر محلول است که می‌تواند برای سلامت دستگاه گوارش و همچنین پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان دستگاه گوارش مفید باشد.در هر 100 گرم لوبیا قرمز خام 330 کیلو کالری و در هر 100 گرم پخته آن 155 کیلو کالری انرژی نهفته است.

لوبیا سفید

لوبیا سفید، خوراکی محبوب آمریکایی‌ها و انگلیسی‌هاست! نتایج تحقیقات نشان داده که مصرف منظم و به اندازه لوبیا سفید می‌تواند سطح کلسترول خون را پایین بیاورد. به علاوه لوبیا سفید بهترین منبع دریافت اسیدفولیک است و مواد مغذی موجود در آن می‌تواند رشد سلول‌های سرطانی را در بدن به تعویق بیندازد. فراموش نکنید لوبیا سفید در مقایسه با سایر لوبیاها بیشترین مقدار سدیم را دارد. در هر 100 گرم لوبیا سفید خام 337 کیلوکالری و در هر 100 گرم لوبیا سفید پخته 140 کیلوکالری انرژی وجود دارد.

لوبیا چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی در مقایسه با سایر لوبیاها نفخ کمتری دارد اما از نظر ارزش غذایی مشابه آنهاست و تفاوت چندانی با آنها ندارد.این لوبیا منبع غنی فیبر و پروتئین گیاهی و سرشار از ویتامین های گروه بی می باشد.بدلیل کاهش جذب کربوهیدرات این لوبیا برای بیماران دیابتی بسیار مفید می باشد.در هر 100 گرم لوبیا چشم بلبلی خام 336 کیلو کالری و در هر 100 گرم پخته آن 116 کیلو کالری انرژی نهفته است